Workshop

Gastronometro Modülleri

Gastronometro’da, gastronominin kalbinde olan herkes için özel eğitimler hazırlandı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin özel olarak yürüttüğü saha çalışması sonucunda, eğitim ve gelişim modülleri üç ana başlık altında toplandı. Ürün, Gastronomi ve Mutfak Sanatları olarak ayrılan modülleri, şeflerin ve Horeca profesyonellerinin beklentileri doğrultusunda tasarlandı.

DETAYLAR...

Peynir ve Süt Ürünleri Modülü

Peynir ve süt ürünlerini, sadece kahvaltıyla sınırlamak, gastronomi dünyasının bu en özel lezzetlerine fena halde haksızlık olur. Biraz merak edip araştırdığınızda, kendinizi peynir ve süt ürünlerinin başrolde olduğu bambaşka...

DETAYLAR...

Uluslararası Modüller

Gastronomi profesyonellerini uluslararası Horeca dünyasıyla buluşturan alanında öncü, uluslararası okullarla işbirliği yapılıyor. Bu işbirlikleri çerçevesinde Avrupa’nın en prestijli aşçılık okullarından Ferrandi ve en köklü pasta-ekmekçilik okullarından INBP (Institut National de la Boulangerie Patisserie) ile eğitimler düzenleniyor. Bu dönemsel eğitimlerde Avrupa’nın önde gelen eğitmen şefleriyle birebir uygulamalar gerçekleştirilerek katılımcılara uluslararası sektör trendlerine hâkim olma fırsatı sunuluyor.

DETAYLAR...