Etkinlikler

Sirha İstanbul 2015

Gastronometro, gastronomi dünyasından seçkin konukları ve “food pairing” konseptiyle sunduğu şaşırtıcı lezzet eşleşmeleriyle Sirha İstanbul 2015’in yıldızı oldu.

Horeca profesyonelleri ile uluslararası gastronomi dünyası arasında köprü kuran Sirha İstanbul 2015 Fuarı, tüm gastronomi tutkunlarını aynı çatı altında buluşturdu. 24-26 Kasım 2015 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Sirha 2015’in en dikkat çekici stantlarından biri kuşkusuz ki Gastronometro standı oldu. Fuar boyunca “food pairing” konseptiyle gerçekleştirdiğimiz workshop’larda hazırladığımız sürpriz tadımları, misafirlerimizle paylaştık. Sektörün önemli temsilcilerini, basın mensuplarını ve blogger'ları ağırladığımız workshop’larda, Koppert Cress, Chocolate Academy ve foodpairing.com gibi gastronomi dünyasının en özel markaları hep bizimleydi…

  • Dünyanın bir numaralı mikro filiz üreticisi Koppert Cress’in ünlü İngiliz şefi Paul Da Costa Greaves’in 5 özel tadımı içeren şaşırtıcı sunumu, konuklarımızdan tam not aldı.
  • Chocolate Academy Türkiye’den Marc Pauquet önderliğinde hazırlanan çikolata eşleşmeleri, katılımcılarımız tarafından yoğun ilgi gördü.
  • Gastronomi trendlerini yenilikçi bakış açısıyla foodpairing.com üzerinden lezzet tutkunlarıyla paylaşan Marie Haspeslagh’ın fuar süresince standımızda paylaştığı sürpriz lezzet buluşmaları, Gstronometro’nun konuklarına sunduğu sürprizlerden bir diğeriydi.  
  • Gastronometro eğitim şefi Vedat Demir tarafından hazırlanan Türk mutfağı konseptli ürün eşleşmeleri ise gastronomi tutkunlarına katılımcılara farklı lezzetleri deneyimleme fırsatı sundu.