Bültenler

GASTRONOMETRO’NUN DIREKTÖRÜ MAXIMILIAN THOMAE, “GASTRONOMI KÜLTÜRÜ EMEK ÖDÜLÜ”NE LAYIK GÖRÜLDÜ

Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun Direktörü Maximilian Thomae, Dünya Kitap Dergisi’nin geleneksel “Yılın En İyileri” Ödülleri kapsamında Gastronomi Kültürü Emek Ödülü’ne layık görüldü. Thomae ödülü, dünyanın en iyi beş mutfağından biri dediği Türk mutfağının dünyaya tanıtılmasına yaptığı katkılarından dolayı almaya hak kazandı.

 

Kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası birçok prestijli ödüle sahip olan Gastronometro Direktörü Maximilian Thomae, Türk mutfağının kapılarını dünyaya açmak için yaptığı çalışmalarıyla Dünya Kitap Dergisi tarafından düzenlenen geleneksel “Yılın En İyileri” Ödülleri kapsamında Gastronomi Kültürü Emek Ödülü’ne layık görüldü.

 

25 yılı aşkın süredir Türkiye’de yaşayan ve İlk Türk Milli Aşçılar Takımı’nın kurulmasına öncülük eden Thomae, 2015 yılından bu yana Gastronometro’nun Direktörlüğü görevini başarıyla yürütüyor. Türk mutfağının potansiyelini tüm dünyaya göstermek ve genç şeflerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar, “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü”nü kazanmasının da en önemli gerekçeleri arasında yer alıyor.

 

Metro Türkiye tarafından Türkiye’nin ilk gastronomi platformu olarak hayata geçirilen ve Maximilian Thomae tarafından yönetilen Gastronometro, Türkiye’de mutfak kültürünün korunmasına, gelişimine ve tanıtımına odaklanıyor. Bir eğitim, gelişim ve aktivite merkezi olarak, Türk mutfağı ve değerlerine sahip çıkmak ve hak ettiği yere getirmek hedefi doğrultusunda çalışan Gastronometro’da, şeflerden tedarikçilere, restoran ve otel işletmecilerinden lezzet tutkunlarına; araştırmacılardan öğrencilere kadar sektörün tüm paydaşlarına yönelik eğitimler ve etkinlikler gerçekleştiriyor. Türk Mutfağı ve değerlerine sahip çıkarak hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak için, yerel değerleri global bir bakış açısıyla ele alan Gastronometro; Michelin yıldızlı şefleri Türk gastronomi profesyonelleriyle buluşturan etkinlikler de dahil olmak üzere birçok farklı çalışmayla, uluslararası gastronomi dünyasıyla Türk mutfağı arasında köprü kurulmasında önemli bir rol oynuyor.

 

BASQUE CULINARY CENTER, GASTRONOMETRO İLE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro ve dünyanın önde gelen mutfak okullarından Basque Culinary Center, Türk mutfağı için güçlerini birleştiriyor


 

Metro Türkiye’nin, Türk gastronomisine katkı sağlamak hedefiyle, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak hayata geçirdiği Gastronometro, bir ilke daha imza atarak dünyanın en prestijli mutfak okullarından Basque Culinary Center ile iş birliği yapıyor. Gastronometro, gastronomi dünyasının ezber bozan yıldız şeflerini ve gastronomiye yön veren fikirlerini bir çatı altında toplayan Basque Culinary Center ile güçlerini birleştirerek Türk gastronomi profesyonellerine benzersiz bir deneyim yaşama imkanı sunuyor. 21-25 Ocak tarihlerinde Gastronometro’da gerçekleşecek eğitim ve seminer dizisi Türk mutfağı ve dünya gastronomisi arasında köprü niteliğinde olacak.

 

İş birliği kapsamında, 21-24 Ocak tarihleri arasında Basque Culinary Center’ın eğitim departmanının baş aşçısı Alfredo Taboada, Türk şeflere ileri mutfak teknikleri ve trendleri konusunda eğitim verecek. 25 Ocak’ta ise modern mutfak teknikleri ve inovasyon konularında sektör profesyonelleri ve gastronomi öğrencilerine yönelik bir seminer gerçekleştirilecek.

 

2011’de San Sebastian’da kurulan mutfak okulu Basque Culinary Center, yaratıcılık ruhunu kaybetmeyen bir mutfağın yolunun işletme, bilim, ticaret ve daha birçok disiplinle kesişmesi gerektiğini aktarıyor. Basque Culinary Center’ın stratejik konularda tavsiye vermek, yeni projeler geliştirmek ve uluslararası bir duruş sergilemek adına bir araya gelen Uluslararası Konseyi’nde Massimo Bottura, Rene Redzepi, Ferran Adria, Alex Atala, Joan Roca, Heston Blumenthal gibi dünyaca ünlü 11 isim bulunuyor.

 

Gastronometro’nun ilham veren vizyonunu bir kez daha gözler önüne seren bu işbirliği, sektörün çıtasını yükseltecek bir adım niteliğinde.

BİR "MAŞALLAH"INIZI ALIRIZ!

Fuarlar, sponsorluklar, yemek yarışmaları, üniversite buluşmaları, ödüller, yeni girişimler, yeni partnerlikler ve daha niceleri derken dolu dolu bir sene geçirdik biz! İşimiz bizim hobimiz: Yeni yıl bizim için ancak daha fazla lezzet, daha fazla başarı, daha nice "ilk" anlamına gelebilir. Instagram'daki takipçi sayımız daa 41.000'i bulmuş, "41 kere maşallah"lık değil miyiz?

Gastronometro ailesi olarak yeni yılınızı kutlarız ve 2019'a da ilham ve tat katacağımıza sizi temin ederiz!

-Aralık 2018

DUYGULARIMIZ KARŞILIKLI

Gastronometro kimin için burada? Gastronomi profesyonelleri. 400'den fazla marka, 11.000'den fazla ziyaretçi, 3 gün boyunca Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşen 6. Sirha Fuarını neden tavaf etti? Gastronomi için. Her sene dört gözle beklenen kapsamlı fuar Sirha'da, her gördüğünüz, her tattığınız kalmıyorsa bile aklınızda, biz Gastronometro'nun yarattığı etkiyi biliyoruz. Bu sene Sirha'da, 800 ziyaretçiyi stant içindeki çeşitli sunumlarda ağırladık; yaklaşık 2 katını ise tadımlık tatlarımızla tanıştırdık. 2019'da tekrar buluşur muyuz?

-Aralık 2018

KONFERANSTA KONUŞULANLARDAN ÇOK KONFERANS KONUŞULUYOR

Türkiye'de doğmuş ve henüz dördüncüsü gerçekleşmiş olsa da dünya gastronomisinde bir hayli konuşulan, şimdiden en iyiler arasında yer alan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı bu yıl şimdiye kadarki en iyi şovunu yaptı! Çünkü bu kez ana sponsor koltuğunda Metro Türkiye ve Gastronometro vardı. 16 Kasım'da Gastronometro'da Anadolu lezzetlerinin modern yorumlarıyla tanışan konuk şefler, 17 Kasım'da "Yaratıcılık" teması altında tüm katılımcıları büyüledi! Gastromasa'nın sponsoru olmaktan ve Türk gastronomisi için yaptığımız kolektif çalışmalardan gurur duyuyoruz!

-Aralık 2018

SİZİN İŞİNİZ BİZİM BAŞARIMIZ

Bunları biliyor muydunuz? 5-6 Aralık tarihlerinde 25 Metro ülkesinin 10 tanesinin Yönetim Kurulu Başkanlarından oluşan Horeca Federation'ın Gastronometro'da bir araya geldiğini ve stratejik önem arz eden tüm çalışmalarımızı can kulağıyla proje yetkililerinden dinlediklerini ve gördüklerinden, duyduklarından, tattıklarından çok memnun kaldıklarını biliyor muydunuz? "Bu gurur hepimizin" diyorlar ya, bu gurur gerçekten hepimizin! Tebrikler Metro Türkiye

-Aralık 2018

ADRES BELLİ, FORMÜL BELLİ

2018'de kendinize çok zaman ayıramamış ve bundan ötürü pişmanlık duyuyor olabilirisiniz. Dertlerinize derman olmaua, yüreklerinze su serpmeye geldik! Biletix'te mükemmel atölyelerimiz var hem de yeni eklenenlerle şimdi daha cazip, daha bir "beni satın al." diyor. Biz de gelin katılın diyoruz. Elinizi korkak alıştırmayın ve hemen biletix'e tıklayıp gerekeni yapın.

-Aralık 2018

ASIRLARDIR BİZİMLE: TAHTA KAŞIK!

Ustalık, kültür, emek ve yemek. Bir tahta kaşık Anadolu'da kesinlikle bir kaşıktan fazlasını ifade ediyor. Metro Türkiye, İKSV 6. Tasarım Bienali "Okullar Okulu"nda "Sindirim Okulu"nun tema sponsoru oldu. "Tasarımı Kaşıkla" tahta kaşık tasarım yarışmasının sonuçları ile birlikte mutfağımızın bugününü kutlayacağımız 25-26 Ekim'de, Gastronometro'da tahta kaşıkları baş tacı yapıyoruz. Gelişmeler için sizi sosyal medya hesaplarımıza bekliyoruz.

 

-Ekim 2018

WINTER IS COMING!

A-töl-ye! Bizim anlatmaya, sizin uygulamaya doyamadığınız o güzel saatler nice yeni konseptle geliyor. Gastronometro Kış Atölyeleri Aralık ayından itibaren dolu dolu sizlerle. Filmlerden çıkma bir Yılbaşı Yemekleri Atölyesi ya da üçüncü dalga kahvecilerden kormamanızı sağlayacak bir kahve atölyesi...

Bekleyecek sabrınız kalmadıysa hemen Biletix'; biraz düşünmeye ihtiyacınız varsa Kış Atölyeleri çok yakında yine Biletix'te.

 

-Ekim 2018

KALP KIRMA YUMURTA KIR

Sabah menemen, akşam yumurta sufle; yarın krep, öğlen çılbır. Her evin olmazsa olmazı, her buzdolabının iç kapağında protokolden yeri ayrılmış yumurtalar kendilerine ait bir günü hak etmiyor mu? 12 Ekim Dünya Yumurta Günü'nü Yum-Bir önderliğinde Gastronometro'da "Yaşam için Protein" diyen yumurtaseverler Ayşe Tolga, Ayhan Sicimoğlu, Ender Saraç ve Hazer Amani ile kutladık!  

-Ekim 2018

SINIRLARINI ZORLAYANLAR GASTRONOMETRO'DA

Günde 1.2 milyon öğün hizmeti veren bir catering firmasının en iyi 7 aşçısına "Yarışma için en yaratıcı, en güzel menülerinizi yazın." deyip yarışma günü gelip çattığında "Şimdi sınırlarınızı zorlayın ve sevgili yarışmacı arkadaşınızın henüz öğrendiğiniz o çok sevgili menüsünü hazırlayın." derseniz ne olur? İşler önce biraz karışır ama sonra keşfettiği yeni sınırlarıyla gurur duyan aşçıların özenli tabaklarını görürsünüz. Sofra Compass Grubu, Gastronometro'da 2018'in Top Chef'ini seçti. Yarışmanın kazananı Uğur Bostancıoğlu oldu ama bizce herkes evine galibiyet duygusuyla döndü.

 

-Ekim 2018

GÜZEL OLAN SİZİNLE BÜYÜMEK

7 Eylül 2015! Eşi benzeri olmayan bir ekip, eşi benzeri olmayan bir işe imza attı ve Gastronometro'nun kapıları açıldı!

O Gastronometro, bugün 3 yaşında ve her zamankinden daha kararlı, daha tutkulu, daha güçlü! Her geçen gün büyüyen takipçi kitlesiyle, her gün yeniliklerine yenilerini katmak üzere tezgahının başına geçen Gastronometro aşıkları bizi taze fikirlerle dolduruyor! İyi ki doğdun Gastronometro, nice gastronomik yıllara.

SINIRLARI KALDIRIN: BİZ GELİYORUZ!

Ülkeden ülkeye dil değişebilir; ama görselliğin gücü ne kıta tanır ne yarım küre. Türk gastronomisinin muhteşemliklerini dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir kişiye merak uyandıracak, hayranlık besletecek şekilde ulaştırmalıyız. Ama nasıl?

Cevap: İlham Veren Tarifler videoları. Kültür ve Turizm Bakanlığı, toplamda 6.1 milyon takipçisi olan "Turkey Home" sosyal medya sayfalarında gastronomi partneri ilan ettiği Gastronometro'nun videolarını paylaşmaya başladı ve Gastronometro'nun şanı ülke sınırlarını aşııııp geçti...

İLKLERİN PLATFORMU: GASTRONOMETRO

Henüz Türkiye'de 5 yıldızlı bir otel yok iken, henüz genlerimizdeki misafirperverliğin dünyadaki karşılığını bilmez iken açılmış bir okul; dünyanın ilk otelceilik okulu École hôtelière de Lausanne! 125 yıldır yalnızca turizm sektörünün en iyilerini yetiştirmeyip farklı sektörlerden yöneticilere de farklı bakış açıları kazandıra École hôtelière de Lausanne şimdi Gastronometro'nun anlaşmalı okullarından birisi. Bizce hazır olun, dev projelerin gelmesi an meselesi.

HERKESE YETECEK KADAR KAFEİNİMİZ VAR

Şehrin en popüler festivali, kahve kokuları rahatça yükselip havaya karışabilsin diye stratejik bir konumda, Küçükçiftlik Park'ta onlarca baristanın canla başla çalıştığı Kahve Festivali'nin sonuna geldik. Rioba'nın kahveleriyle boy gösterdiği festivalde Gastronometro ekibi Rioba çay ve Rioba kahvelerden ürettiği dondurmalar ve soğuk çaylarla yer aldı. E artık şehirce uyandıysak, yaz da resmen bittiyse herkes işinin başına!

HATIRLATMA!

Sonbahar atölyeleri Biletix'te hala satışta!

Bizce kaçırmayın, hemen o süper atölyeyi yakalayın.

ATÖLYELER

GASTRONOMİ DENİNCE GASTRONOMETRO

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sosyal medya hesaplarında Gastronometro’yu gastronomi partneri ilan etti ve ilham veren yolculuğumuzun ülke sınırlarını aşmasına destek verdi.

“Turkey Home” isimli Türkiye tanıtım hesaplarında İlham Veren Tarifler serisinden “Istakozlu Brokoli Dolması”, dünyanın dört bir yanından, Facebook’ta 5.1 mil, Twitter’da ise 745K takipçi ile buluştu!

Serinin kalan videoları önümüzdeki günlerde “Turkey Home” sayfalarında yerini almaya devam edecek. İlham almak  isteyenlere, tüm videolarımız Youtube kanalımızda!

HAVALAR SOĞUYACAK, ATÖLYELERİMİZE SIĞININ!

Yine Biletix'teyiz!

Sonbahara özel 9 atölyemizle ve yepyeni içeriklerle sizinleyiz.

 

Şimdi yavaşça Biletix'e gidin, Gastronometro atölyerini bulun ve konyenjanlar dolmadan yerinizi ayırın!

İLHAM PERİNİZ: GASTRONOMETRO YOUTUBE KANALI!

İlham veren şefler, ilham veren tarifler derken sıra ilham veren yumurtalarda! İhtiyacımız olan kısmı aldıktan sonra tüzüne bile bakmadığımız o kabuklarla neler yapılabileceğini Gastronometro şeflerinden Murat İlke Özipek Youtube kanalında gösteriyor ve sizi daha israfsız, daha yaratıcı mutfaklara davet ediyor!

BİLİYORUZ Kİ TADIYORUZ!

Açılışından bu yana yüzlerin, binlerin hayatına dokunan Gastronometro, Metro Chef markalı ürünlere de dokunuyor ve yalnızca şeflerimizin onayını almış ürünler raflarda yerini alıyor. İlkleri seven Gastronometro, yapılan tüm tadım etkinliklerini uluslararası geçerliliğe kavuşturabilmek için Türk Akreditasyon Kurumu'ndan akredite ilk ve tek gastronomi platformu olmak üzere çıktığı yolun sonuna çok yakın! Sürprizlerin ve yeniliklerin fazlası sosyal medya hesaplarmızda!

MÜJDEMİZİ İSTERİZ!

Londra merkezli WSET (Wine and Spirit Education Trust) neredeyse 50 yıldır dünyanın 70 farklı ülkesinde şarapseverlere eğitimler ve sertifika programları sunuyor. Peki, Gastronometro bunun neresinde? Tam kalbinde! 

WSET'in Türkiye'deki ikinci onaylı eğitim merkezi olan Gastronometro, Ekim ayından itibaren 1. ve 2. seviye kursları ile sizinle.

Biletler çok yakında, Biletix'te!